Araç
Değer Kaybı

  • Araç değer kaybı, kaza sebebiyle onarım gören araçların ikinci el piyasa değerlerinde meydana gelen maddi kaybı ifade etmektedir.
  • Bu tür davalarda en fazla geriye dönük 2 sene içerisinde olan kazaların araç değer kaybı ücretleri istenebilmektedir. Araç son iki yıl içinde kaza yapmışsa değer kaybı talebinde bulunulabilir.

Araç değer kaybı nedir?

Araç değer kaybı, kaza sebebiyle onarım gören araçların ikinci el piyasa değerlerinde meydana gelen maddi kaybı ifade etmektedir. Araç kazada herhangi bir hasar görmüşse tamamen ve en düzgün şekilde tamir edilmiş olsa dahi araçta değer kaybı oluşur. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus hasar gören bölgenin hiç onarım görmemiş ya da benzer nitelikte bir onarım görmemiş olmasıdır. Araç değer kaybı davasına başvuruda bulunabilme koşulları:
-Kaza herhangi iki araç arasında söz konusu olmalıdır.
-Araç değer kaybı davalarında en fazla geriye dönük 2 sene içerisinde olan kazaların araç değer kaybı ücretleri istenebilmektedir. Araç son iki yıl içinde kaza yapmışsa değer kaybı talebinde bulunulabilir.
-Aracın kusursuz yahut en fazla %50 kusurlu olduğu hallerdeki tüm kazaya uğramış araç sahiplerinin araç değer kaybı ücretlerinin alınması mümkündür.
-Aracın pert olmaması gerekmektedir.
-Aracın kazada %100 kusurlu olmaması gerekmektedir.
-Aracın en çok 2014 model olması söz konusu olabilecek olup, daha yaşlı araçlar için başvuru kabul edilmeyecektir.
-Aracın daha önceden araç değer kaybı ücretinin alınmamış olması gerekmektedir. İlk başta karşı tarafın zorunlu trafik sigortasına hukuk ekibimizce ihtar yoluyla başvuru yapılmaktadır. Ardından sigorta şirketi ödeme yapmakta yahut yapmamaktadır. Yapmadığı takdirde tarafımızca Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurulmaktadır. Buradaki dava süreci en fazla 6 ayda sonuçlandırılmak zorunda olunduğundan en geç 6 ay içerisinde ilgili müşteriler araç değer kaybı ücretlerine kavuşmaktadırlar. Sadece vekaletname ücreti verilecek olup başkaca herhangi bir masraf yahut ücret talep edilmeyecektir. Ekspertizlerimiz tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra aracın değer kaybı ücretinin istenebilir halde olması durumunda ilgili işlemlere devam edilecektir, eğer söz konusu aracın araç değer kaybı ücreti istenemeyecek durumda olduğu ekspertizler tarafından belirtilirse ilgili dosya müşteriden hiçbir masraf yahut ücret talep edilmeden kendisine iade edilecektir.

Bu uzmanlık alanına ilişkin ayrıca uzman kadro ile ekip oluşturulduğundan http://aracdeger.net/ adresinden detaylı bilgiye ulaşabilir, tüm soru ve sorunlarınızı söz konusu web sitesindeki mesaj kısmına ve/veya telefon numarasına iletebilirsiniz. Sırf bu çalışma alanına ilişkin Karabağ hukuk bürosunun ayrı bir şube bürosu oluşturulmuş; bu konuda ilgili şube büroda uzman ekip her daim telefonlara ve yukarıda belirtilen internet sitesi üzerinden gelen sorulara cevap vermektedir.

Yine söz konusu aynı uzman kadro kasko hasarları, Ölümlü/Yaralamalı Trafik kazalarından kaynaklanan Maddi ve Manevi tazminat talepleri konusunda da ayrı bir birim olarak sırf bu konulara özgü bir şekilde çalışmaktadır ve tüm titizlikle ve hassasiyetle söz konusu alanlarda her daim Müvekkillerinin yanında olmaktadır.